fbpx
logo-fall

Odbiór polskiej nauki jest często nieadekwatny do rzeczywistości. Mamy w kraju utalentowanych badaczy i doskonałe ośrodki naukowe, ale zdarza się, że nikt ich nie zna. Tymczasem dostępność informacji przekłada się zarówno na liczbę wdrożonych innowacji, jak i rozwój społeczny. Widoczność w kraju i środowisku międzynarodowym jest kluczowa. Brak widoczności to brak wiedzy i świadomości, że coś się dzieje – pisze Natalia Osica, inicjatorka Falling Walls Lab w Warszawie, która od ponad dekady działa na rzecz odblokowywania polskiej nauki w zakresie komunikacji z otoczeniem.

10 lat temu wzięłam udział w konferencji Falling Walls w Berlinie i od tamtej pory marzyłam, aby ściągnąć namiastkę tej niesamowitej imprezy do Polski. Konferencja zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Połączenie elegancji i wzniosłości z luźnym stylem w relacjach między uczestnikami. To były 3 dni wypełnione mniejszymi i większymi debatami, dynamicznymi prezentacjami, rozmowami w kuluarach z ludźmi z najlepszych na świecie uczelni oraz przedstawicielami technologicznych firm skupionych wokół fundacji Falling Walls. 

Konferencja gromadzi młodych naukowców zawsze w rocznicę upadku muru berlińskiego. Każdy dzień odbywa się w innej przestrzeni, a każde miejsce oferuje różnorodne formaty dyskusji. Tylko w 2021 roku do konkursu na przełomowe rozwiązania w nauce i technologiach nadesłano ponad 1000 nominacji z 115 krajów. 

Ale Falling Walls to nie tylko możliwość posłuchania i poznania inspirujących, energicznych ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają opowiedzieć o pomysłach na przełamywanie barier. To także opcja na poznanie autorytetów z międzynarodowego środowiska naukowego, jak np. Helgi Nowotny, emerytowanej przewodniczącej European Research Council. Podczas konferencji można spotkać takie osoby jak:

  • Carl-Henrik Heldin, prezes zarządu Fundacji Nobla, wiceprzewodniczący European Research Council i członek wielu stowarzyszeń, w tym Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej i Academia Europea. 
  • Hiroshi Komiyama, prezes Instytutu Badawczego Mitsubishi, wiodący autorytet w dziedzinie globalnego zrównoważonego rozwoju, założyciel „Platinum Society Network”, którego celem jest stworzenie zrównoważonego społeczeństwa
  • Henry Alt-Haaker, wiceprezes fundacji Roberta Boscha.

Aby dołączyć to tego światowego grona nie trzeba być naukowcem czy studentem. Liczy się pomysł na zburzenie istniejącego muru i umiejętność przedstawienia swojej koncepcji w 3 minuty – przed jury i w języku angielskim. Do konkursu może się zgłosić przedstawiciel każdej z dziedzin, np. nauk ścisłych i przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i o zdrowiu, rolniczych, społecznych, humanistycznych czy z obszaru art and science. Udział w konkursie mogą wziąć studenci programów licencjackich i magisterskich, doktoranci, doktorzy, osoby rozpoczynające karierę zawodową, przedsiębiorcy, osoby, które zajmują się edukacją, zarządzają nauką i innowacjami. 

Pro science, firma którą założyłam 7 lat temu, istnieje właśnie po to, aby burzyć mury. Wspieramy naukowy i technologiczny rozwój kraju poprzez inicjowanie przedsięwzięć i dialogu między światem nauki a biznesem i społeczeństwem. Jesteśmy pierwszą w Polsce firmą public relations, która specjalizuje się w działaniach dla i z udziałem środowiska akademickiego. Działamy w otoczeniu nauki, biznesu i społeczeństwa, bo chcemy, aby te światy częściej ze sobą rozmawiały. Od tego zależy rozwój innowacji w Polsce, Europie i na świecie. Wierzymy, że poprzez inicjowanie dialogu między środowiskiem naukowym a gospodarką i społeczeństwem mamy na to wpływ. Dlatego w świat akademicki wnosimy nową wartość – komunikację, która rozwija naukę pod wpływem nowych kontaktów z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Organizacja Falling Walls Lab w Warszawie jest tego dowodem. 

Cieszę się ogromnie, że dostaliśmy możliwość zorganizowania tego wydarzenia. W kilka dni zebraliśmy grono 20 partnerów merytorycznych, którzy myślą podobnie jak my. Gospodarzem wydarzenia została Politechnika Warszawska. Naszym najsilniejszym partnerem jest konsorcjum ENHANCE, które zrzesza 8 najmocniejszych politechnik w Europie. 

Zapraszam serdecznie do współpracy!
Natalia Osica, założycielka i dyrektor zarządzająca pro science, inicjatorka Falling Walls Lab w Warszawie

Last modified: 2022-05-30