Inżynieria kwantowa, mikroskopia, fizyka czarnych dziur czy środowisko chemiczne. To przykłady obszarów, w których mury na co dzień burzą polscy badacze. W ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyli w finałach Falling Walls Lab w Berlinie. A to dlatego, że zwyciężyli w lokalnych edycjach konkursu, prezentując swoje innowacyjne pomysły w trzy minuty. Ty również możesz wystąpić na scenie Falling Walls, zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca: https://fallingwallslab.pl/zapisy/.
Zburzenie muru w zakresie terapii fotodynamicznej (2021)
Dr Andrzej Żak jest adiunktem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Doktorat z inżynierii mechanicznej obronił w 2019 roku, ale swoją pracę poświęcił głównie rozwojowi metod mikroskopii elektronowej. Jest autorem blisko 50 prac naukowych, a w swoich projektach łączy wiedzę z zakresu urządzeń laboratoryjnych, materiałoznawstwo i mikrobiologię.
Żak wziął udział w Falling Walls Lab w 2021 roku. Na co dzień zajmuje się opracowywaniem metod obrazowania nanomateriałów, kompleksów białkowych i próbek geologicznych. Stąd też pomysł na projekt, który zaprezentował w trakcie berlińskiego finału – stworzenie uniwersalnego laboratorium mikroskopowego do obserwacji dotychczas niewidocznych i nieznanych zjawisk w interakcji bakteria–światło.
Zburzenie muru między akademią a społecznością lokalną na rzecz różnorodności językowej (2020)
Dr hab. Justyna Olko to polska historyk, etnolog oraz dyrektor Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy łączy badania naukowe z zaangażowaną pracą społeczną na rzecz promowania wielojęzyczności, rewitalizacji języka i upodmiotowienia mniejszości etnicznych.
Jest też laureatką finału Falling Walls 2020 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za „burzenie murów między akademią i lokalnymi społecznościami na rzecz różnorodności językowej”. Podczas wystąpienia zwróciła uwagę, że co 3 miesiące na świecie ginie jeden język na Ziemi. Świat potrzebuje rozwiązania w tym zakresie, a Justyna Olko proponuje nawiązanie ścisłych więzi pomiędzy naukowcami, a lokalną społecznością.
Zburzenie muru w zakresie zrozumienia naszego środowiska chemicznego (2018)
Dr Maciej Grajewski rozwija się naukowo na Wydziale Farmacji Uniwersytetu w Groningen. Obecnie pracuje nad Lab-in-a-box – systemem do kolorymetrycznych analiz chemicznych opartych na kolorymetrii oraz paper microfluidics. Grajewski jest również założycielem firmy SG Papertronics, która pracuje nad stworzeniem przenośnego laboratorium do analiz chemicznych.
W 2018 roku zakwalifikował się do globalnego finału Falling Walls Lab, gdzie opowiedział o procesie tworzenia uniwersalnego systemu monitorowania w czasie rzeczywistym, który może być wykorzystywany zarówno do celów diagnostycznych m.in. w obszarze badań środowiskowych.
Zburzenie muru w zakresie inżynierii kwantowej na poziomie molekularnym (2017)
Dr hab. Michał Tomza jest fizykiem i chemikiem, który obecnie pełni funkcję adiunkta w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Obszar jego specjalizacji obejmuje fizykę i chemię ultrazimnej materii, w tym również teorii oddziaływań i zderzeń ultrazimnych atomów, jonów i cząsteczek.
Po zwycięstwie w Falling Walls Lab Warsaw 2017 wziął udział w finale konkursu w stolicy Niemiec. Swoje wystąpienie poświęcił problemowi projektowania i syntezy nowych materiałów o skomplikowanych właściwościach makroskopowych, który wynika z odkrywania przeważającej ilości materiałów metodą prób i błędów. Proponowane przez Tomzę rozwiązanie polegało na użyciu symulacji kwantowych do zrozumienia praw fizyki rządzących materiałami na poziomie atomowym.
Zburzenie muru w zakresie uwięzienia kwarków (2017)
Dr inż. Jakub Jankowski jest pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoje zainteresowania naukowe realizuje w badaniach nad takimi obszarami jak cząstki elementarne, plazma, atomy, molekuły czy gazy.
W 2017 roku miał okazję wystąpić w Berlinie podczas dorocznego finału Falling Walls Lab. W kontekście związków między fizyką czarnych dziur a zjawiskami subatomowymi opowiadał o sposobach na odizolowanie pojedynczej cząstki obdarzonej kolorem od innych cząstek. To zjawisko znamy jako uwięzienie koloru bądź uwięzienie kwarków.
Zburzenie muru w zakresie mikroskopii (2016)
Dr Mateusz Szatkowski jest adiunktem badawczo-dydaktycznym na Politechnice Wrocławskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się kształtowaniem wiązki laserowej oraz zastosowaniami strukturyzowanych wiązek świetlnych.
Specjalizacją Szatkowskiego jest optyka – dziedzina fizyki odpowiadająca za badanie natury światła, prawa opisujące jego emisję i rozchodzenie się. Dlatego podczas globalnego finału konkursu Falling Walls Lab w 2016 roku zaprezentował swój pomysł na mikroskop, który pozwala na obserwację obiektów mniejszych niż 200 nanometrów.
Last modified: 2022-06-24