fbpx
logo-fall

Każdy kto kiedyś musiał wystąpić publicznie, doskonale wie z jakim stresem może się to wiązać. I chociaż istnieją mówcy profesjonalni, dla których przemówienia to chleb powszedni, to nawet w ich przypadku odpowiednie przygotowanie to podstawa. Tym bardziej jeżeli wystąpienie ma trwać tylko 3 minuty. Radzimy jak w 5 krokach przygotować swoje wystąpienie na Falling Walls Lab Warsaw.

Pomyśl o strukturze

Zaczynając tak krótkie wystąpienie musisz mieć pomysł na to co chcesz przekazać i jaki chcesz osiągnąć efekt. Dokładnie przemyśl jaki mur chcesz zburzyć i dlaczego. Patrz nie tylko ze swojej perspektywy, ale również społeczeństwa, nauki i biznesu. Dysponujesz wynikami badań? Przeprowadziłeś/aś analizę rynkową? A może jesteś twórcą nowego narzędzia? Zastanów się czy przedstawianie wszystkich wniosków podczas 3 minutowego wystąpienia przyniesie oczekiwany efekt. Czasami mniej znaczy więcej. Dlatego uważnie, lecz z rozsądkiem, dobierz wnioski do swojego przemówienia.

Zapomnij też o dygresjach! Najważniejsze, aby pamiętać o pierwotnym przekazie, który będzie esencją całego pitchu. Przygotuj plan działania (nawet w punktach), a podczas wystąpienia skrupulatnie odhaczaj kolejne wątki.

Wskaż problem i rozwiąż go

Stosując się do tej zasady stworzysz odpowiednią narrację, zbudujesz napięcie i przykujesz słuch oraz wzrok odbiorcy na swoim przemówieniu. Dobrym rozwiązaniem jest również opowiedzenie o problemie umiejscawiając go w konkretnej sytuacji. Zastanów się czy możesz wpleść w to historię. Ale uważaj, bo chociaż storytelling to często trafne rozwiązanie, przy 3 minutach musi być doprowadzony do perfekcji.

Nakreślając problem, czyli poniekąd cel wystąpienia, możesz płynnie przejść do rozwiązania, które chcesz przedstawić. Przede wszystkim musisz uzasadnić dlaczego Twoja idea wyróżnia się na tle innych i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie otoczenia. Musisz udowodnić, że dzięki niej zburzysz mur, który do tej pory wydawał się nie do pokonania.

Czas i treść, a nie slajdy

Podczas wystąpienia na Falling Walls Lab Warsaw możesz korzystać z prezentacji. I w tym zakresie również obowiązują zasady, których warto się trzymać. Chociaż niektórych może to zaskoczyć to miernikiem dobrej prezentacji nie jest liczba slajdów, ale treść pełna merytoryki, którą na nich uwzględnisz. Pamiętaj również, że większość z nas to wzrokowcy, dlatego zadbaj o aspekt wizualny prezentacji. Zrezygnuj z długich opisów, a w zamian za to skorzystaj z wykresów, grafik, tabel i koniecznie pamiętaj, aby dane były pierwszoplanowym bohaterem na Twojej prezentacji.

Zwróć uwagę na mowę ciała, gesty i mimikę

Komunikacja niewerbalna jest uzupełnieniem tego co mówimy. Czasami bywa nieznośna, bowiem potrafi szybko zdradzić co w danej chwili czujemy i jak na emocje reaguje nasz organizm. Jednak korzystanie z niej w świadomy sposób, może okazać się naszym sprzymierzeńcem. Dlatego zanim wystąpisz przed naszym jury i publicznością koniecznie nagraj swoje wystąpienie. W ten sposób nie tylko sprawdzisz czy mieścisz się w czasie, ale również popatrzysz na siebie z perspektywy widowni. Jest to dobre ćwiczenie, które pozwala na dostrzeżenie własnych błędów, zarówno w zakresie artykulacji, ale także gestów i mimiki.

Będąc na scenie unikaj pozycji zamkniętej. Pokaż siebie jako osobę otwartą, gotową na współpracę i chętną do działania. Podczas wystąpienia staraj się unikać nadmiernej dynamiki ciała. Stój w jednym miejscu, mów do i dla widowni (nie patrz w podłogę), spraw aby twoje ruchy oraz mimika były naturalne, a nie wyuczone (widocznie sztuczne). Dlatego ćwiczenie z nagraniem potraktuj jako możliwość wyłapania rażących błędów, ale nie ucz się każdego ruchu na pamięć.

Nie stresuj się, to tylko 3 minuty!

Naturalnym jest, że wystąpienia publiczne wywołują w nas stres. Popatrz jednak na to z innej perspektywy. Trema może też motywować. W sytuacjach stresowych nasz organizm produkuje adrenalinę, a ona pobudza w nas energię i zapał do pracy. Jeżeli popatrzysz na to z tej strony, łatwiej Ci będzie wyregulować oddech i zapanować na drżeniem głosu czy rąk. Poza tym, praktyka czyni mistrza. Dlatego ćwicz, analizuj, wdrażaj i zgłoś się na Falling Walls Lab Warsaw, aby zburzyć swój mur: https://fallingwallslab.pl/zapisy/

Last modified: 2022-06-22