Falling Walls to jedna z największych na świecie sieci integrujących ambitnych i myślących przyszłościowo umysłów z całego świata, zarówno z sektora akademickiego, pozarządowego, jak i biznesu. Jej wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, które mury jeszcze muszą upaść, aby zapoczątkować pozytywne zmiany – społeczne, gospodarcze czy technologiczne.
Tak jak betonowe bloki muru berlińskiego, które rozsypały się w nocy 9 listopada 1989 r., rozpoczynając nową erę wolności, tak dziś fundacja Falling Walls działa na rzecz zjednoczenia tych, którzy wyruszają, aby zburzyć kolejne mury w nauce i społeczeństwie.
O pomysłach na burzenie murów co roku w listopadzie opowiadają studenci, doktoranci, naukowcy, założyciele start-upów i innowatorzy z całego świata. Wcześniej w ponad 70 krajach organizowane są krajowe eliminacje. Pierwsza konferencja odbyła się w 20. rocznicę upadku muru berlińskiego w 2009 roku.
W tym roku wydarzenie zostanie zrealizowane po raz czternasty.
Inicjatorem utworzenia sieci jest fundacja Falling Walls, organizacja non-profit z siedzibą w Berlinie. Wspierają ją niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych, Fundacja Roberta Boscha, Stowarzyszenie Helmholtz, Senat Berliński, a także liczne uznane instytucje akademickie, fundacje, firmy i organizacje pozarządowe.
Wierzymy w wartość dialogu ponad granicami, budowania sojuszy na rzecz bardziej otwartego, pokojowego i zrównoważonego świata, w którym można żyć. Dlatego umożliwiamy naukowcom dzielenie się swoją wiedzą z jak najszerszą publicznością. Stawiamy czoła największym wyzwaniom tej planety. Opowiadamy się za wolnością myśli i badań naukowych oraz za udostępnianiem społeczeństwu przełomowych idei.
- tak piszą twórcy fundacji.
Fundacja Falling Walls korzysta z porad i wsparcia członków Rady Powierniczej, międzynarodowej grupy wybitnych liderów nauki i polityki naukowej. Radzie przewodniczy Jürgen Mlynek, były prezes Stowarzyszenia Niemieckich Centrów Badawczych im. Helmholtza.