fbpx
logo-fall

Akademicy, którzy realizują badania naukowe, mają najlepszy wgląd w problemy, które blokują rozwój nauki. Zblokowana nauka to ograniczony rozwój technologiczny i społeczny kraju. Atutem perspektywy naukowców jest to, że działają i myślą niezależnie od tego, czy i gdzie są ulokowane pieniądze.

Obecnie wiele firm organizuje konkursy na rozwiązanie bardzo konkretnego problemu, który dana firma dostrzega w swojej działalności. Trzeba zadbać o to, aby oddolne inicjatywy akademickie także zostały dostrzeżone. W ten sposób oddamy przestrzeń nauce, stworzymy jej bezpieczne i komfortowe warunki do zabierania głosu i wskazywania, co jest istotne, a czego być może jeszcze nie widzimy.

Często słyszymy w debacie publicznej, że świat akademicki jest hermetyczny. Biznes narzeka na nieadekwatność problemów badawczych do otaczającej rzeczywistości, bierność naukowców i zbyt specjalistyczny język. Moja firma, 'pro science’, organizuje Falling Walls Lab, konkurs, którego celem jest zmapowanie problemów ograniczających świat, aby pokazać inną perspektywę.

Naukowcy i innowatorzy chcą mówić o tym, co widzą, chcą zabierać głos, ale nie wiedzą gdzie i jak. Zachęciliśmy ich do zabrania głosu poprzez zgłoszenie do konkursu, sfinansowaliśmy i zorganizowaliśmy szkolenia z wystąpień publicznych, a także przekazaliśmy książkę o tym, jak zacząć przygodę z promocją nauki. Zbudowaliśmy też mocną sieć partnerstw z organizacjami, które podobnie, jak my dbają o rozwój nauki. Rezultat?

Zebraliśmy ponad 60 zgłoszeń, a dodam, że ograniczaliśmy się w działaniu, aby minimalizować koszty z uwagi na to, że wydarzenie finansujemy sami (za późno dostaliśmy zgodę z Niemiec na organizację – budżety sponsorów były już rozplanowane plus marka konkursu w Polsce dotychczas nieznana). Przeprowadziliśmy jedną z najskuteczniejszych rekrutacji do Falling Walls Lab na świecie – w tym roku zostało zorganizowanych 60 konkursów. Jesteśmy w gronie TOP5 organizatorów pod względem naboru.

Współpracę nauki i biznesu trzeba zacząć od podstaw. Tylko wtedy odblokujemy, moim zdaniem pozornie zablokowany, sektor nauki na otoczenie.

Każdy z finalistów jest dla nas zwycięzcą. A każdy, kto się zgłosił – nowocześnie myślącym i odważnym człowiekiem z inwencją, uważnością na otoczenie i konstruktywnym podejściem „da się”.

Zapraszam na finał Falling Walls Lab Warsaw.

15.09, g. 13:00-16:30 (od 12:00 powitalny catering), gmach główny Politechniki Warszawskiej

Link do zapisów i programu: https://app.evenea.pl/event/fallingwallsfriends/


Natalia Osica jest socjolożką wyspecjalizowaną w zakresie rozwiązywania konfliktów, mediacji i negocjacji, założycielką pro science (d. Science PR), pierwszej w Polsce firmy doradczej, która wspiera naukowców, instytuty naukowe i badawcze oraz uczelnie w budowaniu widoczności, wizerunku i relacji z otoczeniem. Działaczka społeczna, wykładowczyni, współautorka książki pt. „Sztuka promocji nauki”. Więcej: https://proscience.pl/o-nas/natalia-osica/

Last modified: 2022-09-21